Merhaba
Bu yazımda kişisel bulut depolama sunucunuzu nasıl oluşturacağınız hakkında bilgi vereceğim. Gün geçtikçe verilerimizin boyutları büyüyor. Bu nedenle bunları yanımızda taşımak vakit geçtikçe zorlaşıyor. Küçük boyutlu dosyalarımızı taşınabilir aygıtlar ile yanımızda taşıyabiliyoruz fakat onları korumak da bize fazladan bir sorumluluk katıyor. USB bellekler ise kaybolmaya en müsait olan aygıtlardır. Taşınabilir diskleri ise darbelere karşı korumak lazım yoksa en ufak bir dalgınlıkla hem kaybedebilir hem de darbe almasına neden olup verilerimizi tamamen kaybetmemize neden olur.

Tüm bu sorumluluklardan kurtulmamız adına bulut depolama çözümleri devreye giriyor. Bunlardan birisi ise Owncloud bulut depolama hizmetidir. Owncloud’un en güzel yanı kendi kişisel bulut depolama sunucunuzu kurmanıza imkan veriyor. Bu sunucu hem ücretsiz hem de kurulumu kolaydır. Not olarak söylemekte fayda ayrıca kurumsal anlamda ücretli versiyonları da bulunmakta ama ücretsiz versiyon tüm ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Böyle bir çözümü kullanmaktaki amaç diğer bulut depolama çözümlerinde bulunan gizlilik, veri kaybı, ve bilgi güvenliği gibi konular da biraz daha rahat olmaktır. Çünkü bir yerde tüm kişisel hayatınızı başka birinin elinin altında tutulması kolaylık sağlasa da yine de negatif bir durum oluşturuyor. Bulunduğumuz dünyanın durumunda en önemli unsur olan bilgi güvenliği her geçen gün artıyor ve önem kazanıyor. Kişisel bilgi güvenliğine dikkat ederek bilişim dünyasında rahat ve konforlu bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Owncloud uygulaması bir Linux sistemin üzerine kurulabiliyor örnek olarak Ubuntu, Centos vb. veya hazır imaj olarak da sitesinden indirilip herhangi bir sanallaştırma platformlarında kullanılabiliyor. Kısacası işletim sisteminize bir program kurulumu gibi düşünebilirsiniz. Kurulumuna ait olan bir yazı paylaşımı yapacağım. Tüm kurulum işlemleri bitince hem web arayüzünden hem bilgisayar hem diğer mobil aygıtlara kurulan istemci yazılımı ile tüm verilerinize kolay bir şekilde erişebileceksiniz.

Kişisel olarak yönetimini yapabileceğiniz klasör dizinleri, kullanıcı ekleme ve yetkilendirme, e-posta sistemleri ile entegrasyon, kurumsal anlamda active directory entegrasyonu vb. birden çok kullanım kolaylığı sağlıyor. En güzel avantajı verilerimiz kendi sunucumuzda elimizin altında olduğundan normal bulut depolama kullanıcılarına istinaden veri ve bilgi güvenliği konularından daha iyi bir deneyim yaşayacaksınız. Uygulamanın kurulumu ve istemci kullanımına dair bilgileri bir sonraki yazımda vereceğim.

Bulut sunucumuzun elimizin altında olması bize küçükte olsa bir sorumluluk veriyor. O da sunucumuzun tüm fiziksel ve yazılımsal olarak tüm gereksinimlerini karşılamak. Örnek verecek olursak fiziksel olarak sistemin kurulu olduğu fiziksel bilgisayarın güvenliği çalınma, darbe, çalışabileceği ortam vb. durumların yönetimi ve oluşturulması bizim sorumluluğumuzda. Yazılımsal olarak sistemin kurulmuş olduğu işletim sisteminin güncellemeleri, güvenlik açıkları, genel yapılandırma ve yönlendirme ayarları da bizim sorumluluğumuzda olacak. Bu nedenle geneli itibariyle tüm sistemin aktif ve sağlık olarak çalışmasından biz sorumlu olacağız.

Sistem üzerinde oluşacak trafiğe istinaden sistem kaynaklarını öne göre yapılandırmak faydalı olacaktır. Sistem olarak çok yüksek gereksinimleri yok. Örnek olarak 2GB Ram 1 Core Cpu ortalama 500GB Disk olarak kullanabilirsiniz. Disk boyutu olarak kendi verilerinizin büyüklüğü ile ilgili değişikliği yapabilirsiniz. Ayrıca bu sistemi kullanmak için bir DDNS veya sabit IP adresi almanız gereklidir. Bu hizmetlerin yanında birde SSL sertifikası alırsanız tüm bağlantınız şifreli biçimde olacak güvenliğiniz daha yüksek hareket edeceksiniz. SSL sertifika fiyatları artık çok makul seviyelere indiğinden kullanmanızı tavsiye ederim. Örnek olarak Comodo Possitive SSL tüm ihtiyacınızı karşılayacaktır. Owncloud’un mobil uygulaması Playstore ve Apptore üzerinden 2 TL ye satın alabiliyorsunuz. Ücretli olan tek yanı bu uygulamadır. Masaüstü uygulaması ücretsizdir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…