Azure Online Recovery

 

Merhaba bu yazımda Azure üzerinde almış olduğumuz Backup’ı geri yükleme adımlarını anlatacağım.Önceki yazımda almış olduğumuz dosyayı bulunduğu yerden silip Azure üzerinden geri yüklemeyi deneyeceğiz..

 

İşleme başlayalım,

 

 

1.Dosyanın yerini doğruluyoruz ve dosyayı siliyoruz.

 

 

 

2. Azure Services Agent arayüzünü açıyoruz.Sağ tarafta olan Menüden Recover Data diyerek geri yükleme işlemlerine başlıyoruz.

 

 

 

3.Alınan yedeğin nereye geri yükleneceğini ayarlıyoruz.Ben aynı sunucu üzerine geri yüklenmesini seçiyorum.

 

 

 

4.Bu ekran da hangi geri yükleme türünü kullanacağımızı soruyor.”Individual files and folders” seçersek yedeklerimizi bir disk volume’ü gibi sisteme Mount edecek ve bir harf atayacak.Mount edilmiş diskin içinden yedeklerimizi alabiliriz.

Volume seçeneği ise bildiğimiz yöntem olan yedeği hangi volume veya disk üzerinde aldıysak oraya geri dönmeye sağlayan seçenektir.

 

 

 

5.Volume ve backup tarihini belirliyoruz.

 

 

 

6. Geri yükleme hedefi olarak yedek alındığı zamandaki orjinal konumuna ve geri yüklenirken de dataların direk olarak eski dataların üstlerine yazılmasını seçiyorum.

Güvenlik ayarları ise yedeği alırken üzerinde bulundurduğu NTFS yetkilerinin de beraberin de geri yüklemesini sağlayabiliriz.Yedeğin yetkilerin de bir değişiklik olduysa bunu kontrol edip ona göre seçmeniz de fayda var aksi halde güncel yapı da yetkisi olmayan kişiler geri dönülen bu yedeğe erişim sağlayabilirler.

 

 

 

7. “Recover” diyerek geri yükleme işlemini başlatıyoruz.Dosyanın boyutuna ve bağlantı hızınıza göre süre değişiklik gösterebilir.

 

 

 

8.Geri yükleme işlemimiz başarı ile bitti.Dosyayı kontrol ediyoruz.

 

 

 

Dosyamız eski konumuna geri gelmiştir.

 

 

Bir sonraki yazım da görüşmek üzere..