Azure Üzerinde Resource Group (Kaynak Grubu) Oluşturma

Azure Resource Group, Azure kaynaklarının dağıtıldığı ve yönetildiği bir mantıksal kapsayıcıdır.Bir sanal makineden önce bir kaynak grubu oluşturulmalıdır.Azure Resource Gruplarının amacı birden fazla servisi ve VM ‘i aynı yerde toplamayı sağlamaktır.Bunu en basit şekliyle anlatmak gerekirse,

Bir Web Sitesi düşünün, bir sitenin çalışması için gerekli olan birden fazla uygulama ve servis mevcuttur.VM’ler , database’ler scriptler gibi birden fazla bileşeni aynı proje grubu içinde toplarsak erişmemiz ve yapacağımız değişiklikler daha kolay olur.Kısaca bir konu ile ilgili herşeyin aynı klasörün içinde bulunması gibi.

Şimdi Azure Resource Group Oluşturalım,

  1. Azure Portal ekranının sol tarafında bulunan seçeneklerden Resource Groups ‘a giriş yapıyoruz.

  1. Add butonuna tıklayarak yeni bir Resource Group ekliyoruz.Ayrıca bu menü içerisinde varolan tüm Resource Group’larını görebiliriz.

  1. Oluşturacağız Resource Group’a bir isim veriyoruz.Ardından hangi Azure aboneliğimiz içinde kullanacaksak onu seçiyoruz.Ardından bu Resource Group’un hangi lokasyonda olacağını beliyoruz ve sonra “Create” diyerek oluşturma işlemini başlatıyoruz.Bir kaç saniye içerisinde Resource Group oluşturulmuş olacaktır.

     

  1. Resource Group’ların altında yeni oluşturduğumuz grubumuzu görebiliyoruz.

  1. Resource Group’un içine girerek kullanmak istediğimiz kaynakları ekleyebiliriz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..