Merhaba

Bu yazımda Azure üzerinde bulunan VM’lerimizin yedeğini alıp, istediğimiz zaman nasıl geri yükleyeceğimizden bahsedeceğim.Azure Recovery Service Vault (ASR) ile Azure üzerindeki ve On-Prem yapımızda bulunan kaynaklarımızın yedeklerini alıp istediğimiz zaman geri yüklememize olanak sağlıyor.ASR sayesinde Azure üzerinde ve On-Prem yapımızda bulunan kaynaklarımızı korumuş oluyoruz.Bu sayede bizim için önemli olan tüm kaynaklarımıza yüksek erişebilirlik sağlıyoruz. Yedeklerini aldığımız kaynaklarımızı Azure’un bize sağlamış olduğu birden fazla DataCenter üzerinde tutarak coğrafi olarak da yedeklilik ve koruma sağlıyoruz.Anlattığım bu işlemleri Azure’un bize sağlamış olduğu kullanım kolaylığı ile kısa bir süre içinde yapılandırıp devreye alabiliyoruz.

 

Aşağıdaki adımları takip ederek Azure üzerinde bulunan VM’lerinizin Backup’larını alıp istediğiniz zaman Restore edebilirsiniz.

 

1.Azure Portal üzerinden Recovery Service Vault ekranı açıyor ve yeni bir vault oluşturmaya başlıyoruz.

 

Burada oluşturacağımız vault’a bir isim veriyoruz.Bir vault içinde birden fazla VM’in veya kaynağın yedeğini alabilirsiniz.Vault’un duracağı kaynak grubunu (resource group) ve lokasyonu seçerek oluşturmaya başlıyoruz.

 

 

,

 

2.Oluşturduğumuz Vault’un içine giriyoruz.

 

 

 

3.Backup kısmına gelerek yedekleme işlemlerine başlıyoruz.Bu ekranda yedeklenecek kaynağın nerede olduğunu soruyor.Bizim kaynağımız Azure üzerinde bir VM olduğu için resimdeki gibi seçimi yaparak Backup seçeneği ile devam ediyorum.

 

 

4.Backup alma işlemini yapabilmemiz için bir Policy belirlememiz gerekiyor.İster Azure’un bize sağlamış olduğu Policy kullanabiliriz istersek bizde bir Policy oluşturabiliriz.

 

 

 

Ben resimdeki gibi yeni bir Policy oluşturup aşağıdaki resimdeki gibi bir backup policy yaptım.Bu policy ile Backup zamanını hergün 20:00 da yedek alınmasını ve yine günlük 4 tane geri yükleme noktası olmasını seçtim.Ayrıca günlük ve haftalık olarak alınan Backup’ların ne kadar süre sistemde tutulacağı bilgisinide ayarladım.

 

 

 

5.Policy’lerimizi ayarladıktan sonra yedeğini alacağımız VM’i seçerek devam ediyoruz.

 

 

 

6.Tüm seçimlerimizi yaptıktan sonra Backup diyerek yedekleme işlemini oluşturuyoruz.

 

 

 

7.Daha sonra Backup Items içerisinde Azure Virtual Machine kısmına tıklıyoruz.

 

 

 

8.Oluşturduğumuz Backup’ı burada görüyoruz.İstersek içine girip Backup işlemini elle başlatabiliriz.

 

 

 

9.Yedeğimizin belirtilen saat alındığını görüyoruz.Buraya kadar olan kısımda Azure üzerinde bulunan VM’in yedeğinin nasıl alınacağını gördük.Şimdi alınan yedeğin nasıl geri dönüleceğini Restore işlemini anlatacağım.

 

 

 

Azure Recovery Service Vault Restore İşlemi

 

1. ASR içinde bulunan Backup Items kısmına gelerek Restore yapmak istediğimiz Backup’ı seçip Restore VM diyerek başlatıyoruz.

 

 

 

2.Restore yapacağımız zamanı belirliyoruz.

 

 

 

3.VM’i Restore ederken iki farklı şekilde Restore edebiliriz.İster yeni bir VM olarak istersekte aynı VM’in üzerine şeklinde işlemi yapabiliriz.

 

 

 

4.Replace Existing seçeneği ile devam ediyorum.Burada bizden stagging locatin kısmında Temp olarak kullanmak için bir storage account istiyor.Hepsini seçtikten sonra süreci onaylayıp devam ediyoruz.

 

 

 

5.Tüm ayarlarımızı yaptıktan sonra Restore işlemine başlatıyoruz.

 

 

 

6.Restore işlemimiz başladı.İşlem süresi olarak VM boyutumuza göre değişiklik gösterebilir.

 

 

 

7.Restore işlemimiz başarı ile bitmiştir.

 

 

 

Bir sonraki yazım da görüşmek üzere.