Merhaba,

Bu yazım da Azure üzerinde oluşturduğumuz App Service’lerin Performans testlerini nasıl yapacağımızdan bahsedeceğim.App Service’leri oluştururken seçmiş olduğumuz Service Plan’ların gelecek isteklerin ne kadarını karşıladığını veya karşılamadığını test etmemiz için test etmemiz gerekiyor.Test sürecini Azure’un bize sağlamış olduğu araç ile bir kaç adım da yapabiliriz.

 

App Service Test işlemine başlayabiliriz.

 

1.Test yapacağımız App Service’e gelerek Performans test kısmına geliyoruz.Ardından bir adet test ekleyerek devam ediyoruz.

 

 

 

2.Bu ekranda performans testi için kullanacağımız yapılandırmalar mevcut.

Kullanılacak test yapılandırması için ister manuel istersekte visual studio üzerinde oluşturduğumuz test dosyasını gösterebiliriz.

Ben manuel testi seçiyorum ve 2 dakika boyunca 10000 kullanıcının giriş yapacağı bir test belirleyerek devam ediyorum.

 

 

 

 

 

3.Testimizin oluşturulmasını bekliyoruz.

 

 

 

4.Testin başlaması için gerekli olan kaynakların hazırlanmasını bekliyoruz.Bu süre yapacağınız yüklenme sayısına göre farklılık gösterebilir.Ben ortaya bir sonuç çıksın diye kaynak gereksiniminden fazla bir istekte bulundum.

 

 

 

 

5.Test işlemimiz bitti.Şimdi yaptığımız testin içine girerek test sonuçlarını kontrol ediyoruz.

 

 

 

6.Teste ait olan fail olmuş istekler ve başarılı olan istekleri görebiliyoruz.İsteklere cevap süresi ve performans bilgilerini gözlemleyebiliyoruz.Bu sayede doğru olan App Service Plan’ı seçerek uygulamalarımız için yüksek erişilebilirlik sağlamış oluyoruz.

 

 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.