Microsoft Azure Backup Server Kurulumu

Merhaba

Bu yazımda Microsoft Azure Backup’ın kurulumunu ve kullanımını anlatacağım.
Azure yedekleme sunucusu sanal makineleri (VM’ler), iş yükleri, dosyaları ve klasörleri ve daha fazla korunmasına yardımcı olur.On-Prem yapınızda bulunan yedeğini almak istediklerinizi hem istediğiniz bir lokasyona hem de Azure üzerinde bulunan Backup Vault alanınıza yedek almanızı sağlıyor.Bu sayede iki taraflı yedekleme ve bir bakıma felakat kurtarma(DR) senaryosuna sahip olabilirsiniz.

Microsoft Azure Backup bize Local Dosya ve Klasör yedeklermizi, Vmware üzerinde bulunan Sanal Makinelerimizi, Hyper-V üzerinde bulunan VM’lerimizi ve sistemlerimiz açısından çok büyük önem taşıyan Exchange Server, SQL Server ve Sharepoint Server gibi yedeklenmesi ve sağlıklı çalışması çok önemli sistemlerimizin yedeklerini almamız da bize yardımcı oluyor.Eğer Azure kullanıyorsanız bu ürün yedekleme ve geri yükleme için ayrıca maliyet ve yazılım arama derdinden kurtarıyor.Ürünün kullanımı System Center Data Proteciton Manager (DPM) ile aynıdır.Kuruluma başlayalım.

 

Kurulum işlemleri

Kurulumu için aşağıdaki gibi bir sistem kullanabilirsiniz.

Windows Server 2016

2 Core CPU

8GB RAM

2X750GB Disk ( 1 OS disk 1 Backup Disk)

 

 

 

1 . Öncelikle Azure hesabımız üzerinde bir adet Recovery Service Vault oluştuyoruz.Alacağımız yedekler bu Vault altında tutulacaktır.Azure Hesabımıza giriş yaptıktan sonra Recovery Service Vault tabına giriyoruz ve “Add” diyerek yeni bir Vault oluşturuyoruz.

 

 

 

2.Oluşturacağımız Vault’umuza bir isim veriyoruz.Hangi abonelik üzerinde olacak ise onu seçiyoruz.Ardından hangi resource grubu kullanacak onu seçiyoruz ve son olarak konum bilgimizi seçerek “Create” diyerek oluşturuyoruz.

 

 

 

3.Oluşan Vault’umuzun içersine giriyoruz.

 

 

 

4.Açılan menüden üst tarafta bulunan “Backup” seçeneği ile devam ediyoruz.

 

 

 

5.Bu ekranda bize iki seçenek sunacak Azure ve On-Premises olarak biz On-Premises ile devam ediyoruz ve nelerin yedeğini alacaksak onları seçiyoruz.

 

 

 

6. Seçim işlemlerimizden sonra “Prepare Infrastructure” diyerek devam ediyoruz.

 

 

 

7. Buradaki seçeneklerde ise yapınızda DPM var ise üstteki kutucuğu işaretleyerek sadece Azure Backup Agent ve Credentials indirerek devam edebilirsiniz.Eğer DPM yok ise “Install Microsoft Azure Backup Server” altında yer alan kısımdan “Download” diyerek indiriyoruz.Sonrasında oluşturacağımız Vault’a Microsoft Azure Backup ile giriş yapabilmek için “Credentials”ı indiriyoruz.

 

 

 

8.Download kısayolunun bizi yönlendirdiği sayfa üzerinden Microsoft Azure Backup Server’ı indiriyoruz.

 

9. Çıkan ekranda hepsini seçerek indirme işlemini başlatıyoruz.

 

 

10. Vault’a Microsoft Azure Backup ile giriş yapabilmek için “Credentials”ı indiriyoruz.

 

 

 

 

11.Dosyalarımız indirildikten sonra Kurulum işlemini başlatıyoruz.

 

 

 

12.Kurulum dosyalarının çıkarılacağı yeri belirliyoruz.Bu işlemi sıkıştırılmış klasörden dosya çıkartma işlemi olarak düşünebilirsiniz.

 

 

 

13.Çıkarma işlemini başlatıyoruz.

 

 

 

 

14.Çıkarma işlemimiz bitti.Çıkarma işlemi sonrasında Microsoft Azure Backup kurulumu başlatması için kutucuğu işaretliyoruz.

 

 

 

15.Kurulum gereksinimlerinden biri olan Hyper-V Powershell modülünü yükleyip sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.Komutu Powershell’i admin modunda çalıştırarak uygulayın.

 

Install-WindowsFeature -Name Hyper-V-PowerShell

 

 

16. Microsoft Azure Backup tıklayarak kurulum işlemini başlatıyoruz.

 

 

 

17.Kurulum dosyaları kopyalanıyor.

 

 

 

18.Kurulum işlemimizi başlatıyoruz

 

 

 

19.Ön gereksinimlerimi karşılama durumunu kontrol etmek için “Check Again” kısmına tıklıyoruz.Sonrasında kuruluma devam ediyoruz.

 

 

 

20.Bu ekran da SQL Server kurulumu yapılacağı için yine bir kontrol aşamamız var bu ekranda “Check Again” dedikten sonra hata almazsak kuruluma devam edeceğiz.

 

 

 

21. Microsoft Azure Backup’ın Kurulum yerlerini belirliyoruz.

 

 

 

22.Kurulacak SQL Server ve Agent Servisleri hesabı için bir şifre belirlememizi istiyor.Şifremizi belirleyip devam ediyoruz.

 

 

 

23.Test ortamı olduğu için ben güncellemeleri almasını istemedim.Siz canlı yapıda almasını tercih edebilirsiniz.

 

 

 

24.Kuruluma ait özet ekranımız.”Install” diyerek kurulum işlemimizi başlatıyoruz.

 

 

 

25.Kurulum işlemimiz başladı ilk olarak Microsoft Azure Recovery Service Agent’ının kurulumu ile devam ediyor.Kurulum işlemimi sistem yapılandırmanıza göre 45dk civarı sürebilir.

 

 

 

26.Agent’ın kurulumu için gereklilikler ile devam ediyoruz.Bu ekranda internet erişimimiz için eğer kullanıyorsak proxy ayarlarımızı giriyoruz.

 

 

 

27. .Net 4.5 ve Powershell modülü kurulumu ile devam ediyoruz.

 

 

 

 

28. Agent için gerekenler kurulduktan sonra “Next” ile devam ediyoruz.Bu aşamada Bu agent’ı Azure üzerinde oluşturduğumuz Backup Vault hizmetine kayıt ettiyoruz.

 

 

 

29.Backup Vault hazırlama aşamasında indirmiş olduğumuz Vault Kimlik Bilgilerimizi burada gösteriyoruz.

 

 

 

30.Azure Backup Vault bilgilerimiz geldikten sonra devam ediyoruz.

 

 

 

31.Agent’ın haberleşmelerini şifrelemek için bir parola oluşturuyoruz ve oluşan parolanın kaydedileceği konumu seçerek devam ediyoruz.

 

 

 

32. Microsoft Azure Backup kayıt işlemimiz başladı.Biraz bekledikten sonra işlemimiz bitecektir.

 

 

 

33. Kayıt işlemi bittikten sonra Microsoft Azure Backup kuruluma devam ediyor.

 

 

 

34. Kurulum işlemimiz başarı ile bitti.

 

 

 

35. Masaüstü kısayolun erişim sağlayabiliriz.