AZURE VIRTUAL MACHINE SCALE SET NEDİR ?

 

Azure Virtual Machine Scale Set sayesinde aynı özelliklere sahip, yük dengeli sanal makineler oluşturup yönetebilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz bir zamana veya talebe yanıt olarak sanal makine sayısı otomatik olarak artabilir ya da azalabilir.

Virtual Machine Scale Set, uygulamalarınıza yönelik yüksek düzeyde kullanılabilirlik sağlar ve çok sayıda sanal makineyi merkezi olarak yönetmenize, yapılandırmanıza ve güncelleştirmenizi sağlar.

 

Azure Virtual Machine Scale Set’in Avantajları,

 

Birden çok sanal makine oluşturma ve yönetme kolaylığı,

Aynı özelliğe sahip bir havuz oluşturarak,havuz içerisinde bulunan uygulamaların aynı özellikte Sanal makineler üzerinde rahatça çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Ortamınızda bulunan tüm VM’lerin aynı Image üzerinde oluşturulmasını sağlayabilir,konfigürasyonlarını istediğiniz şekilde belirleyebilir ve bunları otomatik şekilde yapabilirsiniz.

 

Yüksek kullanılabilirlik,

Yüksek kullanılabilirlik olarak ise kullanmış olduğunuz bir uygulamanın mesela bir web sitesinin bulunmuş olduğu host üzerinde bir problem yaşanırsa diğer host’a kesinti yaşamadan otomatik olarak geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

Kaynak talebi değiştikçe, uygulamanızın otomatik olarak ölçeklendirme yapmasını sağlar,

Bu özellikte ise Online Alışveriş sitelerinin İndirim Günleri örneğini verebilirim.Örnek olarak Online Alışveriş siteniz normal günlerde 1 birim sistem kaynağı kullanırken indirim yaptığınız günlerde 4 birim sistem kaynağına ihtiyaç duyuyor.

Bu sorunu gidermek için Azure Virtual Machine Scale Set kullanırsanız yoğun kaynak kullanımlarının olduğu günler de kaynak ihtiyacınız otomatik olarak sizin belirlediğiniz oranlarda arttırılır ve yüksek kaynak ihtiyacınız karşılanmış olur.Kaynak gereksinimleriniz normal’e döndüğünde ise otomatik olarak eski halini alır.

 

Bu sayede kesintisiz ve sorunsuz şekilde müşterilerinizi karşılayabilirsiniz.

Azure Virtual Machine Scale Set yapılandırmasına ait makaleme buradan ulaşabilirsiniz.