Merhaba ;

    Bu yazımda Microsoft Exchange Server 2016 Kurulumunu anlatacağım.Kuruluma geçmeden önce aşağıda belirtilen linkleri ve önerilen sistem gereksinimlerini yerine getirmeniz sistemin sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.Kurulumu Windows Server 2012R2 üzerine yaptım.

Exchange Server 2016 Buradan İndirebilirsiniz.

Exchange Server 2016 Kaynak Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Exchange Server 2016 Sistem Gereksinimleri Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen Sistem Gereksinimleri


Not: Exchange Server kuracak olduğumuz sunucu üzerine .NET özelliğini ekleyiniz.

Kuruluma Başlayalım ;

1.Ortamınızda bir adet Active Directory Kurulu olmalıdır.(Active Directory Kurulumuna ait bilgileri önceki yazımdan edinebilirsiniz.) Exchange Server Kuracağınız sunucuyu domain ortamına dahil etmeniz gereklidir.

Exchange Server kuracağımız sunucuda aşağıdaki komutu Powershell’de çalıştırıyoruz.Bu komut AD Yönetim konsollarını yüklememizi sağlıyor.

Install-WindowsFeature RSAT-ADDS2. Exchange Server 2016 için işletim sistemi üzerinde yüklü olması gereken diğer işletim sistemi features’larının tümünü aşağıdaki Power komutu ile kurulumunu hızlıca yaptırabilirsiniz.

Install-WindowsFeature AS-HTTP-Activation, Desktop-Experience, NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, RSAT-Clustering-CmdInterface, RSAT-Clustering-Mgmt, RSAT-Clustering-PowerShell, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation

Bu kurulumlardan sonra Sunucuyu yeniden başlatıyoruz.

3. Aşağıdaki linklerde olan kurulum paketlerini indirip Exchange Sunucumuza kuruyoruz.Bunlar sistemin çalışması için gereken filtre ve haberleşme eklentileri.

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=34992

https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=42642

https://www.microsoft.com/en-gb/download/details.aspx?id=26604

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=17062

Bu kurulumlardan sonra sunucuyu tekrar yeniden başlatıyoruz.

4.Sunucumuz açıldıktan sonra Exchange Kurulum Medyamızı DC sunucumuza takıp aşağıdaki komutlar yardımıyla şema genişletmelerini yapıyoruz.

setup /PrepareSchema /IacceptExchangeServerLicenseTermssetup /PrepareAD /OrganizationName:ENDERLABS /IacceptExchangeServerLicenseTerms


setup.exe /preparedomain /IacceptExchangeServerLicenseTerms


5. Exchange Sunucumuza geçerek kurulum işlemine başlıyoruz.Kurulum sırasında güncellemeleri isterseniz kontrol ettirebilirsiniz.Ben kontrol ettirmeden devam ediyorum.


6.Kurulum dosyalarını kopyala işlemi başlıyor.


7.Plan your Exchange Server 2016 deployment ile devam ediyoruz.


    8. Son kullanıcı lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.


    9. Önerilen ayarlar ile kuruluma devam ediyoruz.


10.Kurmak istediğimiz rolleri seçiyoruz.Mailbox role ile devam ediyoruz.


    11.Kurulum yerimizi seçiyoruz.


    12.Malware Koruma Ayarlarını kapatmadan devam ediyoruz.


    13. Sistem Gereksinimleri kontrol ediliyor ardından Install ile kuruluma başlıyoruz.


    14. Kurulum başladı.Bu işlem ortalama 45 dakika civarı sürüyor.    15. Kurulum işlemimiz bitti.Sunucuyu bir kere yeniden başlatıyoruz.


    16.Sunucumuz açıldıktan herhangi bir internet tarayıcısı ile yönetim konsoluna bağlanıyoruz.

https://sunucu_adi/ecp


    17.Exchange yönetim konsolumuz artık tüm yapılandırma işlemlerini bu panel ile yapacağız.


    18.Aşağıdaki komut yardımıyla Exchange Server’ın mail göndermek için kullanıdığı Send Connector’u ekliyoruz.

    New-SendConnector –Name “First Send Connector” -Usage Internet –AddressSpaces “SMTP:*;1” –DNSRoutingEnabled $true –UseExternalDNSServersEnabled $false -ConnectionInactivityTimeOut 00:10:00 -MaxMessageSize “50 MB” -ProtocolLoggingLevel Verbose


    19. Aşağıdaki resim yardımıyla Exchange Server’ın mail almak için kullanıdığı Receive Connector’u ekliyoruz.Varsayılan Default Frontend Exchange kuralı üzerinde resimdeki alanları işaretleminiz yeterli olacaktır.


    20. Exchange ilk ayarları bölümüz bitti.Şimdi DNS üzerinden Exchange sunucu için yapmamız gerek bir kaç ayar daha var şimdi bunları yapalım.

DNS üzerinden Exchange sunucunuza ait bir HOST kaydı oluşturunuz.Domaine dahil edildiğinde oluşmuş olabilir.Kontrol sağlayarak ilerleyiniz


DNS üzerinden yeni bir MX kaydı oluşturmalısınız.Örnek olarak ben mail sunucuma “mail” ismi ile ulaşmak istiyorum.


Yine aynı şekilde “mail” isimli bir host kaydı oluştururak Exchange Server’ın IP adresini ekliyoruz.


Son olarak da “AutoDiscover” kaydını ekliyoruz.
Autodiscover kaydı ise clientlarınızın Exchange sunucusunu otomatik olarak bulmasını sağlar.

“Other New Records” kısmına gelerek “Service Location (SRV)” kaydına tıklayıp


Resim görüldüğü gibi alanları dolduruyoruz.


Exchange Server 2016 kurulum işlemimiz bitmiştir.

Not: Kurulum bittiğinde Yönetim konsolu ekranında eğer tarih saat ayarını kabul etmez ise aşağıdaki komut yardımıyla çözebilirsiniz.Komutu Exchange Server Management Shell ile çalıştırınız.

Get-Mailbox | Set-MailboxRegionalConfiguration -Language en-GB -DateFormat “dd/MM/yyyy” -TimeFormat “HH:mm” -TimeZone “W. Europe Standard Time”

Set-MailboxRegionalConfiguration -Identity “Adam_Bokiniec” -Language en-GB -DateFormat “dd/MM/yyyy” -TimeFormat “HH:mm” -TimeZone “W. Europe Standard Time”

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.