Merhaba

Bu yazımda diğer bir sanallaştırma yazılımı olan Citrix’den bahsedeceğim.Citrix diğer piyasada bulunan diğer sanallaştırma platformlarından olan VmWare Hyper-V gibi bir platformdur.Diğer platformlarla benzer özelliklere sahiptir.Kendine özgü olan bazı özellikleri bünyesinde barındırır.

Citrix’in masaüstü yazılımı Microsoft WindowsLinux ve Mac OS X üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca kurumsal ürün olarak Citrix XenServer ve XenDesktop yazılımları “bare-metal”, yani doğrudan donanımda çalışan hypervisoru vardır.

Citrix aynı Microsoft’un Hyper –V’si VmWare’in ESXI’I gibi sanallaştırma yazılımlarının üreticisidir.Citrix bu konuda sektörde uzun zamandır faaliyet göstermektedir. Ayrıca yapmış olduğu sistemler profesyonel olarak kullanılan ya da profesyonel projelerde seçilen bir sistemdir.Kendi içinden yukarıda da belirtilen şekilde türleri vardır.XenServer sanallaştırma HyperVisor’ü üzerine gerekli olan yapılandırmaları yaparak XenCenter’ı ile yönetebiliriz.

Bu yazılımın üstünde sanal makineler oluşturup bunları kullanabilir.Aynı diğer platformlar da olduğu gibi yapılandırması basit ve kolaydır.Sistem gereksinimleri ve sistem kaynağı kullanımı açısından da rakipleri ile aynı dengededir.

Citrix’in kendi sitesi üzerinden ücretsiz olarak dağıtlan XenServer ve XenCenter’ı indirip sisteminizde test edebilirsiniz.

 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.