AZURE VIRTUAL MACHINE ÜZERİNDE RUN COMMAND KULLANIMI

Merhaba

Bu yazım da Microsoft Azure’un bize sağlamış olduğu,Azure üzerinde bulunan VM’leri daha kolay yönetmemizi sağladığı Run Command özelliğinden bahsedeceğim.Azure Run Command ile VM’lere bağlanmadan Powershell komutları çalıştırabilir ve komut çıktılarını görebiliriz.Bu özellik bize hem zaman kazandırıyor hem de unuttuğumuz bir ayar varsa kolayca yapabilmemizi sağlıyor.

Örnek olarak Azure üzerinde VM’inize bağlanmak için RDP ayarlarını yapmayı unuttuysanız bir kaç saniye içerisinde hazır Powershell komutlarından birini çalıştırarak RDP ayarlarınızı açabilirsiniz.

 

Azure’un bize sağladığı hazır komutlar dışında bize özel komut dizeleri oluşturup bunları VM’in içine girmeden dışarıdan yapabilirsiniz.

 

Azure Run Command’ı aşağıdaki adımları izleyerek kullanabilirsiniz,

 

1.İşlem yapmak istediğimiz VM’in içine girerek Run Command kısmına geliyoruz.

 

İster açılan ekrandan hazır komutları kullanabiliriz istersen RunPowershellScript diyerek bize ait olan başka bir komut dizisi çalıştırabiliriz.

 

 

 

2.Örnek olarak RDPSettings Hazır script’ini seçelim ve Details kısmından bulunan Script tabından çalışacak scripti görebiliriz.Run komutu ile beraber Script’in çalışmasını sağlayabiliriz.

 

 

 

3.Output kısmından ise script’in çıktılarını görebilir ve kontrol sağlayabiliriz.

 

 

Bir sonraki yazım da görüşmek üzere.