Hyper V kurulum

Hyper V kurulumunu Server 2012 üzerinden kurulumunu yapacağız.Öncelikle Server Manager’ı çalıştırıyoruz.Açılan Dashboard ekranında aşağıdaki resimde de gösterildiği gibi Add roles and Features ‘ tıklıyoruz.

Daha sonra açılan pencerede ise kendi Server’mız üzerinden kuracağımız için resimdeki seçeneği işaretliyoruz.

Bu ekranda Rolü kuracağımız Server seçip devam ediyoruz..

Rol ekranında Hyper –V checkbox’unu işaretledikten sonra ekrana gelecek olan pencerede bu rol ile birlikte kurulması gerekenler gelecek bunlarıda ekleyip devam edelim..

Daha sonra next seçip ilerleyelim.Bu ekranda birşeyi seçmeden devam edelim..

Next devam ediyoruz..

Bu ekranda kullanmış olduğumuz network kartını seçip devam edelim..

Next geçelim..

Bu ekranda Hyper V sanal makinelerin nerede saklanacağını belirticeğiz.Varsayılan olarak bırakabilir veya istediğiniz bir yeri belirtebilirsiniz.Tavsiyem olarak yeni başlayan arkadaşların sanal makineler ile harddiskleri aynı klasör altında tutmaları daha iyi olur.

Bu ekranda ise kurduğumuz yazılımları görüyoruz Üst taraftaki kutucuğu işaretleyebilirsiniz veya işaretlemeden devam edebilirsiniz.Kutucugun amacı yüklemiş olduğunuz rol sistemi yeniden başlatma gerektiriyorsa bunu otomatik olarak sistemin yapmasını sağlayacaktır.

Next devam ediyoruz..

Ve kurulum başlıyor…

Bu yükleme bittikten sonra eğer kutucuğu işaretlediyseniz sistem otomatik olarak yeniden başlayacak eğer işaretlemediyseniz kendiniz sistemi yeniden başlatın sistemin açılması sistem konfigurasyonuna bağlı olarak 3-4 dakika kadar sürebilir.

Kurulum bittikten sonra Hyper V çalıştırıp resimdeki ekran ile karşılacağız. Bu ekran Sanal makine oluşturup oluşturduğumuz makineleri yapılandırmayı ve birçok ayarı bu ekran üzerinden yapacağız.

Hyper V Örnek Sanal Makine kurulumunu yapacağız…

Öncelikle Sanal makinelerin kullanacakları network kartlarını yapılandıracağız.Resimdeki menüye giriyoruz..

Bu ekranda üç çeşit kart tipi var bunlar Private Internal ve External.Açıklayacak olursak Private iç networkte kullanacağımız kart tipi,External dış dünya internet ile haberleşmesini sağlayacak kart tipi,Intenal ise direk fiziksel makine ile sanal makineler arasındaki bağlantı için kullanacağımız karttır.

Biz örnek olarak Private tipi bir network kartı oluşturacağız..

Private seçip create dedikten sonra açılan pencereyi dolduruyoruz..

Bu ekranda kart ismini anlaşılır bir isim belirleyelim.Ben örnek olarak “PRV”kısaltmasını kullanıyorum

Bağlantı tipi ise Private’ta seçili kalacak uygulayıp tamam diyerek bu ekranı kapatuyoruz.

Bir tanede External tipi kart ekleyelim..External seçip create ile devam ediyoruz.

Yine aynı şekilde isim olarak anlaşılır bir isim ben “EXTERNAL” kullanıyorum.Fakat bu ekranda bağlantı tipinden bizi internete çıkaracak olan network kartını seçelim..

Sıra geldi sanal makine oluşturmaya öncelikle iki çeşit olarak bir sanal makine oluşturabilir.Örneğin; önce sanal makinenin kullanacağı diski oluşturup sonra makineyi kurabilirsiniz veya direk sanal makine oluştururken diski otomatik olarak yapılandırıp makineyi kurabilirsiniz.Burada kişisel tercih ve durum neyi gerektiriyorsa onu seçerek devam edebilirsiniz.Ben önce disk oluşturup sonra sanal makineyi kuracağım.

Bu ekranda New sekmesinden Hard Disk’i seçip devam ediyoruz..

Bu ekran ön bilgi ekranı tekrar gösterme seçeneğini işaretleyip devam edelim..

Burada oluşturacağımız disk formatını seçeceğiz.Biz VHDX seçeceğiz çünkü desteklediği özellikler VHD ye göre daha fazla olduğu için VHD eski bir disk formatı.

Bu ekranda ise bize üç seçenek sunuyor.Bu seçenekleri technet’ten alıntı yaparak paylaşıyorum.Çünkü anlatım şekli daha iyi anlamanızı sağlayacak…

Fixed Size : Disk tipi tıpkı bir sürahiye benzer ben sürahiye su koymak istediğimde sürahinin hacmi ne kadarsa  o kadar su alacaktır. Fazlasını alamayacaktır. Diyelim ki ben 10 GB bir Fixed size oluşturdum. Benim fiziksel diskimden 10 GB rezerve edecektir. Bu diskin içi boş bile olsa fixed fiziksel diskim üzerinden oluşturmuş olduğum bu diskin boyutu 10 GB olacaktır. Dynamically Expanding diske göre daha güvenlidir. Kötü yanlarından birisi ise oluşturduğumuz 10 GB lık disk mevcut bilgisayar yapım ve kaynaklarıma göre diskin oluşması zaman alacaktır.

Dynamically Expanding : Disk yapısı ise tıpkı bir balona benzetebiliriz. Biz bu balonun içerisine su koymaya başladığımızda balon alabildiği kadar suyu alacaktır. Bunu da özetleyecek olursak ben fiziksel diskim üzerinde 10 GB lık bir Dynamically disk oluşturduğumda bu diskimin boyutu çok ufak boyutlarda olacaktır. Ben içerisini ne kadar veri atarsam o kadar Dynamically disk yapımda büyüyecektir. Tamamiyle gerçek bir ortamda çalışıyorsak fixed disk yapısını tercih etmemiz gerekir. Niçin sorusunu sorarsak eğer ben dynamically disk oluşturursam içerisine attığım veriler fiziksel diskim üzerinde boş sektörler üzerine yazılacak ve verilerim disk üzerinde dağınık bir şekil de saklanmasına yol açacaktır. Veriye ulaşmam daha büyük zaman alacaktır.
Dynamically disk tipini lab veya test ortamlarında tercih etmemiz daha iyi ve akılcıdır. Ben  10 GB veya 100 Gb Dynamically  disk oluşturduğumda benim zamanı mı hiç almayacak ve saniyeler içerisinde oluşacaktır. Eğer ben bu diskin yedeğini almaya kalktığım zaman aldığım disk yedeğim pekte sağlıklı olmayacaktır.

Differencing : Disk yapım ise diyelim ki ben Differencing disk oluşturup üzerine  Server 2008 kurudum. Disk üzerinde gerekli konfigureleri (sysprep ve Diğer) yaparak kendime referans bir disk daha oluşturdum. Bu diskim dinamik veya fixed fark etmez. Ben Server 2008 açtığımda bu OS üzerinde yaptığım tüm değişiklikler ve configureler Differencing disk tipimi hiç etkilemiyecektir. Yani benim bu diskim artık salt okunur diyebiliriz.

Dynamically seçerek devam edelim..

Bu ekranda diske isim ve nereye kaydedeceğimizi seçeceğiz..

Bu ekranda diskin boyutunu ayarlayalım ve devam edelim.Ben varsayılan olarak 127gb sabit bıraktım.Bu alan direk olarak diskten 127GB lık alan kaplamıyor.Fiziksel diskiniz ne kadar boyutu olursa olsun örnek 40gb bile olsa oluşacaktır.Bu 127GB lık alan doldukça fiziksel makinede dolduğu kadar yer kaplayacak..

Ve son diyerek disk oluşturmasını bitirelim..Bu ekran diske uyguladığımız yapılandırmaları görüyoruz.

Sıra geldi sanal makineyi oluşturmaya..

Yine New sekmesine tıklıyoruz.Bu sefer Virtual Machine seçerek devam ediyoruz.

Ön bilgi ekranı bizi karşılıyor …. Kutucuğu işaretleyerek bir daha çıkmamasını sağlıyoruz.

Bu ekranda sanal makinenin ismini ve nereye kaydedileceğini seçiyoruz.Tavsiyem oluşturduğumuz disk ile aynı yere kaydedin..

Bu ekranda makinenin başlangıç RAM miktarını seçeceğiz.Ben makinenin açılışta kasılmaması için 1024Mb seçtim.Bu miktar sanal makinenin özelliklerinden değişebilir ve bu RAM miktarlarının dinamik olması sağlanabilir.Örnek olarak başlangıç anındaki boşta iken ve en yüksek miktarları seçilip yapılandırılabilir..

Bu ekranda sanal makinenin kullanacağı network kartını seçiyoruz.Kısa bir not olarak ekleyelim.Bütün bu ayarlar daha sonra sanal makinenin özeliklerine girip değiştirilebilir.

Bu ekranda üç seçenek var.İlk seçenekte otomatik disk oluşturabilir.İkinci seçenekte daha önce oluşturduğumuz diski kullanabiliriz.Üçüncü seçenekte ise daha sonra disk bağlayacağım diyerek ilerleyebiliriz.Biz ikinci seçeneği kullanarak oluşturduğumuz diski seçeceğiz..

Yaptığımız ayarların özeti.. Son diyerek sanal makinemizi oluşturduk…

Şimdi sıra geldi oluşturduğumuz sanal makineye bir adet yükleme yapacağımız diski veya .iso dosyasını göstereceğiz.Sanal makinenin özelliklerine girelim…

IDE controller 1 sekmesinden DVD tıklayıp duruma göre istediğimiz şekilde disk bağlayabiliriz.Fiziksel seçeneğinde direk olarak fiziksel makineye takmış olduğumuz diski kullan demiş oluyoruz.Media seçeneğinden image file diyerek herhangi bir .ISO bağlayabiliriz..Ben bu kurulumda .iso dosyası kullandım..

ISO seçildikten sonra tamam diyerek bu ekrandan çıkalım.

Makinemizi başlatalım..ve connect diyerek görüntüleme penceresini açalım..

Server 2012 kurulum ekranı bizi karşılıyor.Ben örnek makine olarak Server kuracağım…

Install now diyerek kurulumu başlatalım..

Bu ekranda lokasyon makine ve klavye dilini seçerek devam ediyoruz..

Bu ekran kurmak istediğimiz Server türünü seçeceğiz.Kısaca bahsedecek Core ve GUI olarak.Core kullanıcı arayüzü ekranı olmayan tamamen işlemleri powershell ve komut satırı ekranından gerçekleştiriyoruz.GUI ise alışık olduğumuz kullanıcı arayüzü ekranı olarak karşımıza çıkıyor.Ben GUI olan server seçtim.

Lisans anlaşmasını kabul ederek devam ediyoruz.

Burada Custom seçeneği ile devam ediyoruz.

Bu ekran diski yapılandırabilir veya aynen bırakarak devam edebiliriz.

Ve kurulum başladı..

Burada şifremizi belirleyip son diyoruz..

Kurulum bitti artık oturumu açabiliriz..

Ve masaüstü