VmWare ESXI 5

VmWare firmasının sanal makine Hyper Visor yazılımıdır.Bu hypervisor sayesinde ortak bir nokta üzerinden bir arayüz aracılığıyla kullanmış olduğumuz sanal makineleri yönetebiliriz.HyperVisor kullanımı özel olarak ESXI için ayrılmış sistem kaynaklarını kullanarak bir sanal makine oluşturmak.Yani oluşturacağımız sanal makineler ESXI server sahip olduğu RAM CPU HDD kaynaklarını kullanacak.Sanal makinenin kendine ait bir kaynağı bulunmayacaktır.ESXI da amaç doğru şekilde kaynak kullanımıdır.

Aynı Windows tarafında Hyper V Core Server’dır.ESXI yönetmek için ise vSphere yazılımı kullanılmaktadır.Bu yazılım farklı bir makineye kurularak ESXI kontrol edilebilir ve yapılandırılabilir.vSphere iki sürümü vardır bunlar Client ve Server sürümleridir.vSphere ücretsiz bir yazılımdır.60 günlük deneme sürümüni indirip kullanabilirsiniz.Lisans fiyatlandırması ise kullanılacak özelliklere bağlı fiyatlandırılmaktadır.Full sürümü 16 bin dolar civarına yakın oluyor.Onun için amaç iyi bir topoloji oluşturup gereksiz özelliklerden kaçınmaktır.Şimdi ESXI kurulum ve uzaktan yönetilebilmesi için yapılandılrılmasını yapalım..

Not:ESXI ile bir topoloji yönetecekseniz ESXI direk olarak FİZİKSEL bir bilgisayara kurun.Bir sanal makine içinde çalıştırmayın böyle bir durum sizin için çok büyük sıkıntılar doğurabilir..

Kurulumu Workstation üzerinde gerçekleştirdim…

Başlıyoruz..

Burada aşağıdaki gibi seçeceğiz..

Yukardaki aşamaları yapabildiğinizi varsayarak açıklama yapmadım.Asıl kurulum şimdi başlıyor.Kısa bir kurulum olacak ekstra bir durum yok dikkat edilmesi gereken..

Bu ekranda kurulumu başlatıyoruz..

Ön yükleme ekranı bir süre bekleyeceğiz…

Kuruluma başlatmak için devam diyoruz..

Klasik anlaşmayı kabul ediyoruz.

Aygıt taraması için kısa bir süre bekleyeceğiz..

Tarama işlemi bittikten sonra bize kurulumu hangi diske yapacağımızı soruyor diski seçip kurulumu başlatıyoruz..

Klavye dil ayarları seçiyoruz..

ESXI’ın ROOT şifresini tanımlıyoruz.Yani oturum açma şifresi diyebiliriz..

Kısa bir tarama ekranı yeniden..

Artık kurulumu başlatabiliriz.

Kurulum işlemi biraz sürebilir.Kurulum bittikten sonra aşağıdaki ekran bizi karşılayacak bu ekranda yeniden başlatmamızı istiyor bize dediğini yapıyoruz ve sistemi başlatıyoruz..

Açıldıktan sonra bizi bu ekran karşılıyor.Ayarlara erişmek için F2 ile menüye giriyoruz ve gelecek ekranda kurarken koyduğumuz şifreyi giriyoruz..

Bu ekranda ESXI’ın ağ bağlantısını yapacağız IP DNS HOST ayarlarını gerçekleştireceğiz..

Management Network dedikten sonra IP verebilmek için IP Configuration seçeneğine girelim.

IP yapılandırması STATİK olarak seçiyoruz.Space ile seçeneğin üstüne gelip aktif edeceksiniz.Gerekli ayarları yaptıktan sonra ise Enter ile kaydedip çıkıyoruz..

DNS ayarlarını DNS menüsü altında yapıyoruz.Hostname’i komple yazıyoruz.Domain ismini ekleyerek..

DNS suffix olarakta direk domainimizi yazıyoruz.

ESC ile çıkarken bize network kartını sıfırlayacağı bilgisini veriyor bizde Yes diyerek devam ediyoruz..

Bu Test Network ekranında ise yaptığımız ayarların kontrol edebiliriz..Ağdaki makineleri pingleyerek.

Püf nokta olarak eğer IPv6 bir ağınız yok ise kullanmakta olduğunuz.Kapatmanız sizin için iyi olacak çünkü ESXI bazen hata alıp bağlanamayabilirsiniz..

Bu işlemi yaptıktan sonra ESXI yeniden başlatacak bizde Yes diyerek devam ediyoruz…

Yeniden başlıyor..

ESXI artık kullanmaya hazır… Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…