Bir önceki yazımda https://endergumen.com/azure-devops-kullanimi/ Azure DevOps Nedir ? ve Nasıl Kullanılır ? ile Azure DevOps sürecinin ilk kısmından bahsetttim şimdi makelenin ikinci kısmı ile devam ediyoruz.

 

1. “Add Solution to Source Control” diyerek ekleme işlemini başlatıyoruz.

 

 

 

2.Azure DevOps üzerinde bulunan Projemizi ekleyerek devam ediyoruz.

 

 

 

 

 

3.Source Control’ü ekledikten sonra tüm klasörlerin yanında bulunan yeni değişiklik simgesi olan yeşil “+” işareti oluştu.Bu işaret kaynak dosya veya klasör içerisinde yeni bir şey eklediğinde oluşur.

 

 

 

4.Yapılan değişikliklerin versiyonlanmaları için Check’in dediğimiz kontrol noktalarını eklemek ve yapılan değişiklikleri Azure DevOps üzerinden oluşturduğumuz projeye göndermek için Pending Changes kısmına geliyoruz.

 

 

 

5.Yapacağımız Check’in işlemi için bir isim veriyoruz.Include Changes altında bulunan 50 tane değişiklikleri görüyoruz.Check In diyerek Local Bilgisayar üzerinden geliştirdiğimiz projemizi Azure DevOps üzerine taşımış oluyoruz.

 

 

 

Değişiklik yapılacağına istinaden uyarı ekranı onaylayarak devam ediyoruz.

 

 

 

6.Check In işlemi başarı ile bitmiştir.Şimdi uygulamamızın Azure DevOps üzerine gelmiş mi kontrolünü yapıyoruz.

 

 

 

 

7.Uygulamamız Azure DevOps üzerine gelmiş gözüküyor.Bundan sonra yapılacak tüm değişiklikler Visual Studio üzerinde bağlamış olduğumuz Proje üzerine aktarılacaktır.

 

 

 

8.Dağıtıma Hazırlamış olduğumuz Web Sitemizi / Uygulamamızı Azure üzerinde App Services üzerinden yayınlamaya başlıyoruz.

 

Azure Portal üzerinden App Services üzerinde yeni bir App Service oluşturmaya başlıyoruz.

 

 

 

9.Web App seçerek devam ediyoruz.

 

 

 

10. Create diyerek oluşturmaya başlıyoruz.

 

 

 

11.

Uygulamamıza bir isim veriyoruz,

 

Uygulamanın çalışacağı aboneliği seçiyoruz,

 

Kaynak grubumuzu belirliyoruz,

 

Ardından uygulamanın çalışacağı bir service plan oluşturacağız.Service Plan IIS sunucu / Hosting Sunucu gibi düşünebilirsiniz.

 

 

 

12.Oluşturduğumuz App Service Plan’nın ismini ve lokasyonunu belirliyoruz.Ardından ücretlendirme aşamasını belirliyoruz.

 

 

 

Bu aşamada birden fazla konfigürasyona ve kaynağa sahip sunucu bulunmaktadır.Uygulamanızın kaynak gereksinimine istinaden belirleyebilirsiniz.Biz test ortamı olduğu için ücretsiz olan Dev / Test seçeneği ile devam ediyoruz.

 

 

 

Ben F1 Free seçeneği ile devam ediyorum.

 

 

 

13.Bu ekranda gerekli seçimleri yaparak App Service Plan’ı oluşturuyoruz.Ayrıca yazdığınız uygulama Linux veya Docker service planlar üzerinde yapacaksınız gerekli tercihleri bu ekranda yapabilirsiniz.

 

 

 

 

14.Son kontrollerimiz ardından oluşturma işlemini başlatıyoruz.

 

 

 

 

15.App Service üzerinde oluşturduğumuz Uygulamamızı görüyoruz.

 

 

 

16. Web uygulamamızın durumunu içine girerek kontrol edebilir ve yapılandırma değişiklikleri yapabilirsiniz.

 

 

 

17.Şimdi yazdığımız uygulamayı bir dağıtım ve geliştirme sürecine dahil edeceğiz.Bu süreç topluluğuna Azure DevOps üzerinde PipeLine olarak isimlendiriliyor.New pipeline diyerek sürecimizi başlatıyoruz.

 

 

 

 

18.Geliştirdiğimiz uygulamaların bulunduğu kütüphaneyi seçiyoruz.Bizim uygulamamız seçeneklerden birinin içinde olmadığı için “Use the visual designer” seçeneği ile devam ediyoruz.

 

 

 

19.Biz Team Foundation Version Control kullandığımız için TFVC seçeneğini seçiyoruz ve uygulamamızın bulunan kök dosyayı seçiyoruz.

 

 

 

 

20.Gerekli seçimleri yaptıktan sonra geliştirdiğimiz uygulama için gerekli template’leri seçmek için devam ediyoruz.

 

 

 

21.Biz ASP.NET web uygulaması geliştirdiğimiz için ASP.NET template’ini seçiyoruz.Bu ekranda bulunan template’ler geliştirdiğiniz uygulamanın derlenmesi için gerekli olan araçları barındırıyor.Onun için uygulamanıza uyan template’i seçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 

 

 

 

 

22.Bu aşamada uygulamanın derleneceği sunucuyu seçerek devam ediyoruz.Bu ekranda uygulamanın sln uzantısını ve oluşacak artifact dosyasının adını belirliyoruz.

 

Artifact’i uygulamanın dağıtıma hazır hale getirilmiş versiyonu olarak düşünebiliriz.

 

 

 

23.Sonrasında oluşturduğumuz uygulamanın bulunduğu dizin yolunu seçiyoruz.

 

 

 

 

 

24.Uygulamamızı manuel olarak derlemek için Save & queue kısmından Queue’ya gelerek manuel derleme işlemini başlatıyoruz.

 

Not:Azure DevOps süreci içerisinde derleme ve versiyonlama işlemlerini otomatik yapmayı yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğim.

 

 

 

25.Uygulamanın Build süreci (Derleme Süreci) başlamıştır.Bu ekranda uygulamanın tüm derleme süreçlerini gözlemleyebiliriz.Bu derlemeyi yaparken Agent pool olarak seçtiğimiz VM üzerinde yapıyor.Bu VM Azure DevOps’un sağlamış olduğu bizim kontrolümüz dışında olan tamamen Azure DevOps’un yönettiği ve tek kullanımlık olarak çalışıp kapanan bir VM’dir ve Ücretsizdir.

 

Tek makine ücretsiz olup aynı anda iki derleme yapılamaz eğer yapılmak istenirse ikinci derleme makinesini satın almanız gerekir.

 

 

 

26.Uygulamamızın derlemesi (Build) bitti.Artifact kısmından uygulamanın sunucuya konulacak dağıtılacak sürümü edinebiliriz.Oluşan artifact dosyasını kendi IIS sunucumuza veya App service plan’a yükleyebiliriz.App Service plana Kudu üzerinden erişim sağlayıp değişiklikleri yapabilirsiniz.

 

 

 

27.İlk Check In’inin Manuel Build (Derleme) süreci bitmiş oldu.

 

 

 

Şimdi bu süreci otomatik olarak nasıl yapabiliriz yapılan değişiklikleri hızlı ve stabil şekilde production ortama nasıl aktarırızdan makalenin diğer kısmında bahsedeceğim.

 

https://endergumen.com/azure-devops-nedir-ve-nasil-kullanilir-3/